Mgr. Lubomír Šára

Jak se Mach a Šebestová setkali s Karlem IV.

Po přečtení celého článku seřaď věty tak, jak následují za sebou podle děje. Do sešitu si zapiš, kde přesně se nachází Chrám svatého Víta.

Miloš Macourek: Jak se Mach a Šebestová setkali s Karlem IV.

Jednou vyprávěla paní učitelka dětem o Karlu IV., že to byl nejmoudřejší ze všech českých panovníků, Horáček samosebou neposlouchal a dělal všelijaké opičky, takže se ho paní učitelka zeptala, jestli ví, co významného Karel IV. vykonal. Horáček se rozhlížel, jestli mu někdo nenapoví a tak mu Kropáček z legrace pošeptal, že Karel IV. dal zbourat Karlův most. Horáček se zatvářil jako mistr světa a řekl ten nesmysl pěkně nahlas, třída se mohla uválet smíchy a Horáček dostal na Kropáčka příšerný vztek a řekl mu, Kropáčku, tohle ti nedaruju, to budeš teprve koukat, co ti provedu.
Žáky to povídání o Karlu IV. docela zajímalo, ptali se na všecko možné, jak vypadal trůn, jestli si už tehdy lidi myli krk a uši, otázky nebraly konce, a tak Mach s Šebestovou zašli o přestávce za paní učitelkou a řekli, že zítra má jet celá třída na výlet k rybníku Krajáči, ale že u toho rybníka už jednou byli, jestli by nebylo lepší podívat se do toho 14. století, oni mají přece kouzelné sluchátko, a když zařídili výlet za piráty, mohou zařídit i výlet za Karlem IV.
Paní učitelka si řekla, to není špatný nápad, poradila se s panem ředitelem, a když ani on nebyl proti, řekla žákům, kam se zítra poletí, načež se ráno sešla celá třída před školou, paní učitelka si je spočítala, přesvědčila se, že mají všichni chlebníky se svačinkami, pak dala pokyn Machovi a Šebestové, ti dali pokyn sluchátku a najednou byli všichni pryč.
Octli se přímo na nádvoří Pražského hradu, kde se právě stavěl Chrám svatého Víta, před chrámem stál Karel IV., přišel se podívat, jak to těm zedníkům jde, paní učitelka slušně pozdravila a děti taky, akorát Horáček s Pažoutem nepozdravili, protože se kamsi nenápadně vytratili.

(Mach a Šebestová v historii)